Gyászoló testvéreim, főpásztorától búcsúzó gyülekezet

 

Két héttel ezelőtt gyászos hangon kondultak meg a harangok Erdély egy kicsi, Kolozsvár közelében, egy lankás völgyben meghúzódó  falújában – Komjátszegen – és a helyi gyakorlatnak megfelelően, három egymást követő   napon bánatos hangon sírtak a falu felett. Sirattak   valakit, aki a csekély lélekszámú  unitárius gyülekezet tagjainak szívéhez nagyon közel állott. Gyászolták  Rázmány Csaba magyarországi püspököt, mert őt  a falú egy kicsit magáénak  is tartja.  Hiszen a  családja apai ágú gyökerei, Komjátszegi unitárius közösségének talajból hajtottak ki.  Édesapja Rázmány Mór nemcsak  itt született,    de az egyházközségnek lelki vezetője, beszolgáló pásztora is volt   1945-1951 közötti években, amikor a II. világháború romjain kellett új életet kezdeni, újra építeni a lerombolt emberi értékeket és életeket, de megvigasztalni a meggyötört, megszomorodott lelkeket is.  

Komjátszegen, az idősebb nemzedék tagja közül,  sokan emlékeznek még a gyermek Rázmány Csabára. Amikor a nyári  szünidők   alkalmával a falú utcáin vagy a szelíd hajlatú, dimbes-dombos  „hepe-hupás vén határban”  játszadozott a helybeli gyermekekkel, vagy, mint ifjú, rokonsági látogatásra érkezett.   De ismerik az egyházközség jelenlegi középkorú, vagy fiatal tagjai is, hiszen az utóbbi években több ünnepi rendezvények  alkalommal is hallgathatták templomi szolgálatait, akár a 2001. évi falutalálkozó, akár a 2007-ben tartott  templomszentelés alkalmával.   Az ők kérésére is jöttem, hogy az ő  nevükben is       végérvényesen elbúcsúzzam drága halottunktól.

A koporsó, amelyben megfáradt tested pihen, drága sógorom, ott vár most ránk a Fiumei úti nemzeti sírkert  kápolnájában, hogy néhány óra múlva elkísérjünk utolsó földi utadon és átadjunk  az áldott anyaföldnek.  Most a végtisztességet tevő, téged  gyászoló, tőled búcsúzó népes  gyülekezetben, az első padsorokban  ülve,    itt vagyunk mi is: a te,  jóban és rosszban kitartó hűséges társad, szerető gyermekeid és  unokáid, betegségedben is segítő  testvéred,   közeli és távoli  rokonaid, a jó barátok, budapesti unitárius gyülekezeteid hűséges tagjai, akik most a búcsúzás pillanatában  szeretnénk bizonyságot tenni a te életed értékeiről és arról, hogy bár rövidre mérte számodra Isten esztendeidnek  számát, de hitünk és tapasztalatunk szerint, nem volt hiábavaló a te életed.

Itt és  most  vallomást teszünk a hű szeretetről, az igaz barátságról, amelyet találkozásaink  és együtt létünk  alkalmain közeledben éreztünk   és élveztünk. Bizonyságot teszünk arról a hősies, bátor  küzdelemről, amelyet 16 esztendőn át  folytattál, vívtál a halál ellen. Fülemben  visszhangoznak  mélyen csengő, meghatódottságtól átitatott  imádkozó szavaid, melyeket refrénként ismételtél magyarországi kitelepedésed előtt  az erdélyi unitárius egyház főtanácsi ülésének istentiszteletén: „én élni, élni, élni akarok”.  Hősies és bátor  volt ez az emberfeletti küzdelem, mindenki számára példamutató, ez az életért folytatott   harcod.

Tanúi voltunk annak hősies   szolgálatnak is, amelyet lelkészként a tiszta  jézusi evangélium hirdetése,  a reád bízott nyáj  lelki gondozása terén végeztél. Életed utolsó szakaszában  pedig, mint a magyarországi unitáriusok főpásztora kemény küzdelmet folytattál   az egyház a  belső egységének megtartásáért, az egyházi élet belső és külső országútjaira került  buktatok és  göröngyök elegyengetéséért, vagy az unitárius egyháznak a magyar keresztény történelmi egyházak közötti  elismeréséért.

A nemes harc,   melyet utolsó   leheletedig  vívtál, csak eddig  tarthatott. Gyertyád égő lángja  nem éghetett le a csonkig.

Ma újra szólnak a  búcsúzó, sirató  harangok. Temetésedre  harangoznak  Budapesten, és    Komjátszegen és bizonyára Alsóboldogfalván is,  de zugnak a lélek hangjai mindnyájunk szívében    s a sirató hangokból kihallatszik egy-egy  gyülekezet  és mindannyiunk szomorú búcsúzása.  Szívünkben megőrizzük drága emlékedet   mindhalálig,   s az általad olyan szívesen idézett, és a gyászjelentés   mottójául választott biblia szavakkal hisszük,  hogy ha ketten, vagy hárman összegyűlünk majd mi, a rokonság, a jó barátok, az ismerősök, az unitárius gyülekezeti közösségek téged szerető és tisztelő  tagjai,  te is ott leszel mindig velünk. Isten legyen veled, Isten legyen velünk.    

 

Andrási György ny. előadótanácsos és unitárius lelkész