AZ ELSŐ BÉLA-ÜNNEPÜNK
Ezen a közös záró képen láthatók, a felvételt készítő Zsófin kívül, azok a kisimult arcú emberek, kettő és nyolcvan év között (plusz egy pocaklakó), akik részesei lehettek hagyományteremtő szándékkal megtartott táncházas Béla-ünnepünknek. Jelenlétükkel betöltötték e rendezvény egyik fontos célját, amennyiben összehozta a különböző generációkat. Szerepel rajta egyházközségünk illusztris névadója is, Bartók Béla, festmény és szobor formájában. Természetesen az ő tiszteletére, az ő emlékének és szellemiségének ápolására, életben tartására gyűltünk össze ennyien 2022. május 7-én délután. Rá emlékezni leginkább tavasszal lehet, hiszen március 25-én született és április 23-án van a névnapja. Ugyanakkor alkalom kínálkozott a meghívott Üsztürü Együttes 30. születésnapjának, valamint a téli és tavaszi születésű résztvevőknek a megünneplésére is. Nem beszélve magáról az 50 éves hungarikum táncház mozgalomról. Ezzel kapcsolatosan nézzétek meg, hogyan szórakoztak ezen az emléknapon Széken, a mozgalom kiinduló pontján!
https://www.facebook.com/ErdelyiHagyomanyokHaza/videos/1176079033245680
Ez a hét ember vállalkozott rá, hogy Bartók Medvetáncának meghallgatása után, a medvetáncoltatás néphagyományához kapcsolódva, és pódiumnak használva gyülekezeti terünket, elcsujogassa” József Attila hasonló című versének hét strófáját, miközben a többiek ritmikusan tapsoltak és brummogták a refrént nagybőgő kísérettel. A magyar urbánus táncház mozgalom egyik „atyjának”, Sebő Ferencnek, a megzenésítésében és Halmos Bélával, Berek Katival közös előadásában meghallgathatjátok az alábbi linkre kattintva.
https://www.youtube.com/watch?v=0DSoLCEtRZg
Következett a világszínvonalon muzsikáló négytagú Üsztürü Együttes bemutatkozása néhány tiszta forrásból származó, lélekvidámító, vérpezsdítő darabbal. Szerény gyülekezeti termünk mintegy varázsütésre átalakult Zeneakadémiává és Hagyományok Házává, ahol ők gyakorta fellépnek.
Aztán táncra perdült a társaság a csupaszív Halmai Krisztina szakszerű irányítása alatt. Egymás után sajátítottuk el az egyre bonyolultabb lépéseket. A fergetegessé fokozódó hangulatban testileg felfrissültünk, lelkileg megújultunk, és elfelejtettük minden gondunkat, bajunkat.
Krisztina megtanította nekünk a Széki köszöntődalt is, melyet zenekari kísérettel fújtunk teli torokból, csillogó szemekkel többször egymás után, és melegség áradt szét a szívünkben. A jövőben ezzel szeretnénk köszönteni ünnepeltjeinket a gyülekezetben. Ezt a szép köszöntőt meghallgatjátok a Csík Zenekar előadásában.
https://www.youtube.com/watch?v=BZv3scqH18M
Végül asztalra raktuk, és egymást kínálgatva jó étvággyal elfogyasztottuk a magunkkal hozott ételeket, italokat, buzgón dicsérve a zenészeket, a néptánc oktatót és a jó Istent, akinek fővédnöksége alatt mindezt megcselekedhettük. Csodálatos délutánt töltöttünk együtt vidáman, szeretetben, egyetértésben, melynek jótékony hatását még sokáig érezni fogjuk.
A rendezvény házigazdái, Sándor, Judit és Csaba, köszönik minden résztvevőnek a vidámító, lazító, feltöltő, gyógyító együttlétet. Volt négy meglepetés vendégünk is, Viktória és Mátyás a Nagy Ignác utcai gyülekezetből, valamint két átmenetileg itt tartózkodó hölgy, anya és lánya, Marosvásárhelyről. Rendezvényünk díszvendége, Benedek Győző, pedig a legényes és a Krisztinával alkotott páros bemutatásán túl, meghívta az egész társaságot ugyanide, ugyanezzel a zenekarral és táncoktatóval az októberben esedékes születésnapjára. A meghívást köszönettel elfogadtuk.
Chehadé-Boér Judit
BBUE szervező