Ötödik összejövetel : A feminizmus Perczelné Kozma Flóra korában és napjainkban (2015. június 3.)
Van-e a két nem hierarchiáját meghatározó külön női és férfi erkölcs?
PKF, Jézusra hivatkozva, tagadja ennek a megkülönböztetésnek a létjogosultságát, bár az ő korában ez még létezett.
A feminizmus (feminista nő vagy férfi) a nők alárendelt helyzetén próbál változtatni abból a célból, hogy a hagyományos női kötelességek (gyermekszülés és nevelés, háztartás vezetése, férfiak kiszolgálása, jótékonykodás, erkölcsi példamutatás) teljesítéséhez szükséges jogokat is megkapják azok a nők, akik egyébként egyetértenek ezekkel az elvárásokkal, és azok is, akik más utakon szeretnének járni (saját képességek kibontakoztatása a közösség javára, saját értékek megteremtése és érvényesítése)
Új jogok: tanuláshoz, művelődéshez, munkavállaláshoz, politikai részvételhez, párválasztáshoz, gyermekvállaláshoz, önállósághoz.
Kollektív jogkövetelési folyamat indul meg a 19-20. század fordulóján Magyarországon is. Eredményei: az első leánygimnázium megalapítása és az egyetem kapuinak megnyitása a nők előtt ( 1895/96), választójog megadása a nőknek (1920), első női képviselő: Slachta Margit keresztény feminista.
PKF témával kapcsolatos írásai:
1. Egy védő szó a nőmozgalmakról ( Felolvasások I.)
2. Nők a politikában ( Felolvasások II.)
3. A nők szavazat joga ( Felolvasások II.)
4. Még egy szó a nő választójogához (Felolvasások II)
5. Cicely Corbett dr. és Helga Gill dr. (Felolvasások II.)
6. A berni büró magyar nő tagja (Felolvasások II.)
Felolvasásra ajánlott:
7. A nőmozgalom egy kérdéséről ( Felolvasások II.)
Az igazán szabad nőiség nem áll szemben az igazán szabad férfiság fogalmával. Cél a kiegyensúlyozott emberi társadalom közös építése, ahol nincsenek vesztesek csak győztesek. Következménye pedig: egyetemes emberi BOLDOGSÁG, ami egyben Isten akarata.
Kozma Flóra már a kezdeteknél így gondolta el a feminizmus térhódítását.
A mai nők kettős, helyenként ellentmondásos, törekvése: egyenrangúság (hasonlóság) és másság (különbözőség) elismertetése a társadalommal. Emancipáció két lépésben.
Chehadé-Boér Judit, szervező